No veikalu plauktiem pazudīs daļa putekļusūcēju

Šogad spēkā stājušies jaunie noteikumi paredz, ka ar 1. septembri nedrīkstēs tirgot putekļusūcējus, kuru jauda pārsniedz 900 vatu (W). Laikraksts «Neatkarīgā» ir izpētījis, ka pašlaik pārdošanā esošo putekļusūcēju sortiments samazināsies aptuveni par ceturtdaļu.
 
Eiropas Parlaments ir pieņēmis direktīvu par enerģiju patērējošo preču ekodizainu, un 12 gadu laikā mājsaimniecību sadzīve ir ievērojami mainījusies. Kvēlspuldžu vietā veikalos piedāvā halogēnās un LED spuldzes. Samazinājies sadzīves elektropreču enerģijas patēriņš gaidīšanas režīmā, drīz vairs nevarēs nopirkt jaudīgus putekļusūcējus.

Nepieciešamība veikt grozījumus pamatota ar vēlmi ekonomēt elektroenerģiju. Jaunie ierobežojumi galvenokārt ietekmēs ražotājus, tādēļ regulā noteikts, ka ekodizaina prasības jāievieš pakāpeniski, lai ražotājiem būtu pietiekami daudz laika mainīt to ražojumu konstrukciju, uz kuriem attiecas šī regula.

Jaudas ierobežojums ir tikai daļa no pārmaiņām, ko nosaka Eiropas Savienības regulā iekļautās ekodizaina prasības. Tajās ietverti ierobežojumi troksnim, izplūdes gaisa kvalitātei un citiem faktoriem. Putekļusūcēju enerģijas patēriņš nedrīkstēs pārsniegt 43 kW/h gadā, putekļu izdalīšanās rādītājam jābūt zemākam par 1%. Akustiskā jauda drīkstēs būt līdz 80 decibeliem, un darba motora mūžs nevarēs būt mazāks par 500 stundām.

Ņemot vērā, ka putekļusūcēja jauda nereti ir viens no galvenajiem kritērijiem jaunas ierīces izvēlē, iedzīvotājiem var rasties jautājums, vai ar mazjaudīgākām ierīcēm būs pietiekami, lai panāktu mājās ierasto tīrību. «Par to nav jāuztraucas, jo patiesībā svarīgāka ir ierīces sūkšanas efektivitāte, nevis jauda. Tāpēc ražotāji iet līdzi laikam un izstrādā risinājumus, kas samazina jaudu un elektroenerģijas patēriņu, vienlaikus palielinot tīrīšanas jeb sūkšanas efektivitāti,» laikrakstu «Neatkarīgā» informē «Samsung» sadzīves elektronikas biznesa direktors Baltijā Sergejs Kostjučenko. Viņš skaidro, ka tas saistīts ar gaisa cirkulācijas tehnoloģijām un dažādiem grīdas segumiem piemērotiem uzgaļiem, kuri krietni ietekmē to, cik labi tiek iztīrītas atšķirīgas virsmas.

S. Kostjučenko atzīst, ka ieguvēji būs patērētāji, jo mazāks elektroenerģijas patēriņš nozīmē arī niecīgāku elektrības rēķinu. Veikalos ir plaša izvēle ar prasībām atbilstošiem putekļusūcējiem. «Šī Eiropas Savienības regula tika ieviesta pakāpeniski, dodot ražotājiem laiku pielāgoties – vispirms pārejas periodā no 2014. gada maksimālā jauda tika noteikta 1600 W, otrajā posmā, kas sāksies šī gada 1. septembrī, tā vairs nedrīkstēs pārsniegt 900 W,» skaidro S. Kostjučenko.

Viņš uzsver, ka jaudas ierobežojums neattieksies uz grīdas pulētājiem, matraču tīrītājiem, rokas un ar bateriju darbināmiem putekļusūcējiem, kā arī putekļusūcējiem-robotiem. Pēdējie kļuvuši ļoti populāri, novērojis S. Kostjučenko. Viņaprāt, tas skaidrojams ar patērētāju paradumu maiņu: «Mēdzam dot priekšroku nevis ģenerāltīrīšanai reizi divās nedēļās, bet gan ikdienas uzkopšanai, kuru atstājam robota ziņā – tas rūpējas par grīdu tīrību, kamēr mēs darām ko citu, pat neesot mājās.»

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju