Mediķi piesaka vēl vienu protestu, prasot Saeimas un Viņķeles atkāpšanos 8

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) 28.novembrī nolēmusi rīkot protesta akciju pie Saeimas, tās laikā prasot parlamenta atlaišanu, izsakot neuzticību veselības ministrei Ilze Viņķelei (AP) un lūdzot prezidentam atgriezt otrreizējai caurlūkošanai 2020.gada budžetu.

Kā žurnālistiem paziņoja LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris, līdztekus protesta akcijai Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) tiks iesniegts LVSADA ierosinājums rīkot parakstu vākšanu referenduma rosināšanai par priekšlaicīgu Saeimas atlaišanu.

Vienlaikus arī tikšot pieprasīta veselības ministres Viņķeles demisija un tiks izteikta neuzticība ministrei.

Tāpat arodbiedrību pārstāvji plāno lūgt Valsts prezidentam Egilam Levitam nodot likumus "Par valsts budžetu 2020.gadam" un "Par vidējā termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022.gadam" otrreizējai caurskatīšanai.

Sīkāk par nākamnedēļ gaidāmās protesta akcijas norisi vēl tiks lemts, norādīja Keris.

Tikmēr pārējās mediķu arodbiedrības izskatīs atbilstošo ieceri tuvākajās dienās, bet gan Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece, gan Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis uzsvēra, ka pastāv nepieciešamība pēc vēl vienas protesta akcijas.

LVSADA padomes sēdē piedalījās arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs (LBAS) Egils Baldzēns, kurš tās laikā atsaucās uz nākamā gada budžeta deficītu, kura apmērs ir 0,34%. Salīdzinot to ar Igaunijas 0,7% deficītu, viņš uzsvēra, ka deficīta apjoma palielināšana budžetā ienestu gana līdzekļu, lai celtu nākamā gada mediķu atalgojumu atbilstoši likumā noteiktajai summai.

Baldzēns arī kritizēja Labklājības ministrijas pieeju neapliekamā minimuma grozījumiem, kā arī dažādu sociālo programmu reformas. 

Viņš izteicās, ka līdzšinējās protesta akcijas ir parādījušas valdības pieeju medicīnas nozares budžeta plānošanai, atsaucoties uz faktu, ka papildu 18 miljoni eiro tika atrasti tikai pēc medicīnas darbinieku protesta akciju pieteikšanas.

LBAS priekšsēdētājs arī atkārtoja iepriekš pausto, ka viens no savienības piedāvājumiem Saeimas deputātiem paredz izmantot 29 miljonus eiro, ko tiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem. LBAS ieskatā, šī nauda būtu jāizmanto gan pedagogu darba samaksas paaugstināšanai no 2020.gada 1.septembra, gan veselības aprūpes un sociālās rehabilitācijas izdevumiem, gan darba samaksas paaugstināšanai policijas un VID darbiniekiem.

Jau ziņots, ka Saeima 14.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma 2020.gada valsts budžetu, medicīnas darbinieku atalgojuma celšanai papildus piešķirot aptuveni 60 miljonus eiro.

Pērn Saeimā pieņemtais lēmums mediķu algu celšanai 2020.gadā paredzēja 120 miljonus eiro, kas nozarē strādājošo algas ļautu pacelt par vidēji 20%. Taču, koalīcijai, atzīstot, ka šāda likuma pieņemšana esot bijusi kļūda, jo netika paredzēti finanšu resursi, mediķu algām izdevās rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas. 

Sākotnēji mediķu algām tika plānots piešķirt 42 miljonus eiro, tomēr, reaģējot uz nozares augošo neapmierinātību, tika pieņemts lēmums pārskatīt iepriekš atbalstītās prioritātes. Pārskatot nākamā gada prioritātes, kā arī aktualizējot valsts uzņēmumu un centrālās bankas peļņu, izdevies rast vēl 18 miljonus eiro, tādējādi kopumā mediķu algām nākamajā gadā nodrošinot aptuveni 60 miljonus eiro.

Savukārt LVSADA priekšsēdētājs Keris iepriekš pauda, ja netiks veiktas medicīnas darbinieku prasītās izmaiņas valsts budžetā, tiks pieprasīta veselības ministres demisija, vākti paraksti par Saeimas atlaišanu un rīkots streiks.

Arī LĀB prezidente Aizsilniece aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ja mediķu priekšlikumi tiks ignorēti, notiks medicīnas darbinieku streiks. Viņasprāt, budžeta izskatīšanas laikā mediķi tika ignorēti, un tika izmantotas dažādas metodes, lai budžets tiktu izskatīts pēc iespējas ātrāk un bez mediķu izvirzīto problēmu adresēšanas.

Arī iepriekš rīkotā mediķu protesta akcija "Viena diena bez ārstniecības personāla" nenesa vēlamos rezultātus, un lai gan akcijā piedalījās aptuveni 4000 medicīnas darbinieku, studentu un iedzīvotāju, joprojām netika panākta garantija par atalgojuma prasību izpildi. Mediķi joprojām turpināja protestēt un visā Latvijā rīkoja akciju "Nolaid karogu, iededz sveci!" - no 8.novembra līdz 13.novembrim lielākajām slimnīcām, ģimenes ārstu praksēm un citiem aizdedzot sveces, kā arī pusmastā nolaižot valsts karogu.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

zebiekste

Nevajadzēja pielikt pie algas ne kapeiku un šodien neviens neākstītos ar stulbajām prasībām atlaist saimi. Pielika pie algas miljonu miljonus un šie švauksti saprata, ka vajag prasīt vēl, ja jau dod.

pirms 3 mēnešiem, 2019.11.19 17:02

sniegs

Pielika miljonus, bet ne jau pie algas, nauda pazuda melnajos caurumos.Vispirms vajag aizbāzt visus melnos caurumus.

pirms 3 mēnešiem, 2019.11.23 19:11

INGA

Var jau iet protesta gājienos,un tas jādara,bet vajag arī tiem,kas prasa Saeimas atlaišanu,padomāt,ko liks vietā,un cik tas viss izmaksās.Varbūt ļaut šai Seimai pastrādāt,jo viņiem šis ir pirmais budžets,sapratīs,un gan jau atradīsies līdzekļi.Latvijā jau tās valdības mainās tik bieži,un vai no tā kāds labums ir bijis? Cik mums ir veselības ministri bijuši,bet neviens jau nav nostr'dājis šos 4 gadus,maina,un maina,un rezultāts,tāds kā ir.

pirms 3 mēnešiem, 2019.11.19 18:17

Pingai

Ļaut strādāt? Es balsoju par partiju,kura solīja uzreiz palielināt minimālo algu,rādīja papīrus,ka uzreiz OIK varot atcelt,ka minimālās pensijas pat varēs dubultot!!! Es UN citi gāja balsot par šīm partijām,bet,kad ievēlēja izrādās ir melojuši??? ļaut tādiem strādāt??? Un vietā jāliek jaunie spēki,bet ne sadalījusies Vienotība.

pirms 3 mēnešiem, 2019.11.19 22:43

INGA

Jā,es arī balsoju par JKP,it kā par jauniem,gudriem,izglītotiem cilvēkiem,solīt jau solīja visas partijas dažādus labumus,bet saprotu,ka vienā gadā tas nav uzreiz izdarāms,un to jau arī nesolīja,kad tūlīt un uzreiz to izdarīs.Tas tā,pārdomām.Bet,cienītais,es neredzu nevienu jaunu spēku,kas varētu kaut ko labāku izdarīt.Un vai neesiet aizdomājies,kāpēc to atlaišanu tik ļoti pieprasa opozīcija,un no kādiem spēkiem viņa sastāv.Šie spēki rautin,raujās pie varas,un darīs visu,lai tas notiktu,jo cilvēki uz vēlēšnām iet ļoti kūtri.

pirms 3 mēnešiem, 2019.11.20 12:16

to > Pingai

Tu laikam neskaties TV, ja vervelē kaut ko ne tādu. Par ekonomikas ministra kandidātu bija domāts Didzis Šmits, kurš arī solīja, ka OIKU atcels tūlīt, bet tad Kariņš esot pateicis, ka tādā gadijumā Šmitu par ministru nē. Pareizi, cik reizes TV ir pieminēts par to, ka kā tad Kariņš piekritīs OIKA likvidēšanai, ja tieši pats Kariņš piedalījās šī paša OIKA afēras sākumā. Citus ministrus, kas cenšas ievest kārtību, arī bremzē. Vai tad nedzirdi, neskaties un nejūti ?

pirms 3 mēnešiem, 2019.11.20 12:49

INGA

Tā jau nu nav,ka neko nedara tā OIK mazināšanā,Nemiro pats izteicies,ka laikam bija 17 stacijām tās subsīdijas noņemtas,un gan jau pārējos ''izkratīs''.Lasu ziņas,un palieku pie savām domām,tā kā,lūdzu.nesatraucies,mēs cilvēki esam dažādi,un katram mums savs viedoklis.Lūdzu bez rupjībām.

pirms 3 mēnešiem, 2019.11.20 15:02

Ecis

Šo valsti var glābt tikai Baķka!

pirms 3 mēnešiem, 2019.11.26 18:16

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju