LLKC: Intensīvi sējas darbi visā valstī varētu sākties pēc Lieldienām

Lauksaimnieki Latvijā pamazām sāk sējas darbus, taču intensīvi sējas darbi visā valstī varētu sākties pēc Lieldienām, aģentūru LETA informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC).
LLKC augkopības speciālistu veiktie apsekojumi liecina, ka rudenī apsētie lauki izskatās labi. Tostarp Kurzemes pusē ziemāju lauki izskatās ļoti labi. Arī Latgalē ziemāji pārziemojuši bez problēmām, vien dažviet vērojami stirnu bojājumi un zemākajās vietās augi izslīkuši. Vidzemē pārziemojuši visi sējumi.

LLKC informēja, ka līdz ar dabas mošanos, lauksaimnieki pamazām sāk pavasara sējas darbus - pirmos sēj pupas un zirņus. Tāpat zemnieki pašlaik ecē zālājus un veic ziemāju virsmēslošanu. Taču intensīvi sējas darbi visā valstī varētu sākties jau pēc Lieldienām.

LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis pastāstīja, ka Latvijā siltais laiks un bažas par iespējamu sausuma vilni vēlāk pavasarī saimniekiem liek sēt agrāk. Tā kā ziemāji modušies agri, viņš aicināja saimniekus augus pabarot arī ar mikroelementiem, kas veiksmīgāk palīdzēs augiem pārvarēt aukstās naktis.

Balodis atturējās prognozēt, kāda būs vasara un laika apstākļu ietekme uz potenciālu graudaugu ražu, jo to ir pāragri prognozēt. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka ražas potenciāls saglabājas augsts un vēlams laukus kopt ar pārdomātu tehnoloģiju, lai nezaudētu ražas potenciālu.

LLKC speciālisti, vērtējot situāciju reģionos, secinājuši, ka Kurzemē patlaban pupu un zirņu sēja vēl nav sākta. Latgalē dažs saimnieks paspējis iesēt auzas. Preiļu pusē saimnieki jau visiem ziemājiem nodrošinājuši slāpekļa mēslojumu. Sējas gatavībā ir arī saimnieki Jēkabpils apkaimē. 

Tikmēr Vidzemē pašlaik notiek ziemāju un rapša virsmēslošana, atsevišķās saimniecībās iesēti zirņu, pupas un zirņauzas. LLKC Gulbenes biroja augkopības speciāliste Inga Freimane pastāstīja, ka lauki strauji žūst - vietām jau pat virskārta put. Ar sēklu un minerālmēsliem problēmu nav, taču ļoti ilgi nākas gaidīt tehnikas rezerves daļu piegādi.

Vidzemes ziemeļrietumos, Limbažu pusē darbi sākti pamazām, jo tur naktīs vēl ir -2, -3 grādi, tādēļ vairāk notiek rugaiņu aršana vasarājiem. "Mūsu pusē drīzāk vērojama kāda psiholoģiska problēma. Zemnieks saprot, ka daba ir modusies un veģetācija sākas, bet paskatās kalendārā - tur marta beigas, un nekad tik agri nekas nav darīts. Turklāt nav zināms, kāds būs aprīlis, tādēļ ar sēju te vēl ļoti nesteidzas," sacīja LLKC Limbažu biroja augkopības speciāliste Brigita Skujiņa.

LETA jau vēstīja, ka vasarāju graudaugu sējas darbi lielākoties Latvijā ir gaidāmi vien aprīļa vidū nevis agrāk, kā sākotnēji šķita, gaidot straujāku pavasara iestāšanos.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju