"Latio": Ārkārtējā situācijā būtiski pieauga interese par gatavu privātmāju iegādi, īpaši – Jelgavā un Iecavā 5

Ārkārtējā situācijā Latvijā būtiski pieauga interese par gatavu privātmāju iegādi, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" jaunākajām mājokļu tirgus apskatā.

Apskatā norādīts, ka daudziem ārkārtējās situācijas mēnešos mājokļi vairs nebija tikai vieta, kur pārnakšņot un glabāt mantas. Tādējādi mazie dzīvokļi, kas tika iegādāti šādam nolūkam, kļuva par šauru. Līdz ar to būtiski pieauga interese par gatavu privātmāju iegādi, jo mājas celtniecība un tai nepieciešamās zemes iegādes process ir ilgs.

Vispieprasītākās bija 50-149 kvadrātmetru plašas vienu līdz divu stāvu mājas, kas būvētas līdz 2000.gadam.

Tostarp Kurzemē būtiski palielinājies pieprasījums pēc lauku īpašumiem, kā arī Zemgales pilsētās, īpaši Jelgavā un Iecavā, audzis pieprasījums pēc privātmājām.

Fiksēta lielāka interese arī par vasarnīcām dārza māju rajonos. Latgalē, tāpat kā pirms Covid-19, pieprasījums ir pēc labām un izremontētām mājām. Pircēji bija gatavi iegādāties arī mājas par cenu, kas ir augstāka par sertificētu vērtētāju noteikto tirgus vērtību.

Reģionos ir pieprasītas ēkas par vidēji 30 000-50 000 eiro. Savukārt pieprasītākās privātmāju platības ir 100-230 kvadrātmetru. Piedāvājumā esošas labas mājas Pierīgā cena pārsniedz 250 000 eiro, un lielākā daļa darījumu notiek, izmantojot banku aizdevumus.

Vienlaikus apskatā secināts, ka privātās apbūves zemes tirgū Latvijā vairāk nekā puse darījumu (55%) pirmajā pusgadā notikuši Pierīgā, seko Zemgale ar 14% no visiem zemes darījumiem. Pierīgā visvairāk zemes pirkumu fiksēts Mārupē, Ķekavas un Babītes novadā, bet, analizējot datus pēc lielākās kopējās darījumu summas, zemes darījumi Jūrmalā bijuši visdārgākie, sasniedzot 36% no kopējās aktīvās Pierīgas darījumu summas, seko Mārupes novads (18%) un Ķekavas novads (10%).

Biežāk reģistrētās pārdošanas summas privātās apbūves zemei Rīgā šogad pusgadā bija 30-50 eiro par kvadrātmetru, Pierīgā 5-11 eiro par kvadrātmetru, Vidzemē un Zemgalē 4-7 eiro par kvadrātmetru, Latgalē 3-6 eiro par kvadrātmetru, bet Kurzemē 3-7 eiro par kvadrātmetru.

Aktīvākajā tirgū - Pierīgā - pircējs zemes iegādei bija gatavs atvēlēt lielāku naudas summu nekā pirms pandēmijas (agrāk tie bija aptuveni 35 000 eiro, bet patlaban līdz 50 000 eiro). Pierīgā bieži bijušas situācijas, kad pieprasījums ir, bet nav piedāvājuma. Šāda situācija izveidojusies, piemēram, Mārupē un Berģos.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Pļāpas

Nu, nu, vai nu tā ir? Drīzāk cilvēki šobrīd piesardzīgi vēro, kas notiks, bet pavisam noteiktu, neiegādājas, interese tik daudz, ka gaida cenu kritumu.

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.02 08:16

Njā

Kā ta neiegādājas :) Tie, kas saprot, ka cenu kritums jau ir noticis un daudzi pārdeva NĪ par "panikas" cenām, tie jau ir iegādājušies.
Turklāt, cenu kategorijā par kuru iet runa rakstā (par privātmājām), pircējiem nauda ir un visi labie piedāvājumi pazūd ļoti ātri.

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.03 08:06

hmmm

es zinu skaidri, kas notiek Nī tirgū, pagaidām stagnācija, loģiski, kurš muļķis tagad kaut ko pirks, kad nav skaidra nākotne, ne tik vienā dienā, bet vienā h var viss mainīties, cilvēki nav droši par savām darba vietām utt. ja štruntīgi iet biznesam, tad arī šādi var izpausties. Cenas krītās un kritīs, cilvēki nogaida.

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.03 16:17

Njā

"cilvēki nav droši par savām darba vietām utt. ja štruntīgi iet biznesam, tad arī šādi var izpausties" - Tu šobrīd runā par pircējiem "zemajā" cenu kategorijā. Tici man, privātmājas un dzīvokļi (protams, labi un cilvēkiem interesējoši, nevis puspabeigti utt) iet diez gan raiti, te gan runa par Rīgu un tās tuvāko apkaimi.
Ja runājam par cenām, tad paskaties to pašu Bausku, cenas reāli aug, nevis krīt, ar dažiem izņēmumiem. Dzīvokļiem vispār cenas par m2 uzkāpušas nejēgā, par plikiem, remontējamiem dzīvokļiem tādas summas prasa, ka maz neliekās.

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.04 08:31

Tā ir

Kuru te tu vēlies apmuļķot, tās cenas neko nenozīmē, cenu var likt cik augstu vēlās, un it kā tie dārgie īpašumi, ir falši darījumi. Nejēgā tu centies glābt savu rūpalu.

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.04 09:15

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju