IZM domā atteikties no speciālajām un vakara skolām 11

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvātie grozījumi Vispārējās izglītības likumā paredz ne vien mācību satura reformas, bet arī skolu tīkla optimizāciju, atsakoties no esošajiem izglītības iestāžu tipiem, piemēram, pašvaldību ģimnāzijām, speciālās izglītības skolām un mācību iestādēm, kas piedāvā vakarskolu programmas, raksta "Neatkarīgā".

IZM iesaka Vispārējās izglītības likuma grozījumos sakārtot skolu tipoloģiju, paredzot atstāt šādas vispārējās izglītības iestādes: sākumskolas, pamatskolas, vidusskolas vai valsts ģimnāzijas. Attiecībā uz pēdējām tiks pārskatīts reģionālais pārklājums, nosakot, ka 21 reģionālās attīstības centrā varēs būt ne vairāk kā divas šādas mācību iestādes. Tām joprojām būs augstāki kvalitātes kritēriji, tāpēc ne katra vidusskola varēs pārtapt par valsts ģimnāziju, skaidroja IZM Izglītības departamenta direktore Evija Papule.

Paredzēts noteikt, ka valsts ģimnāzijā varēs būt arī sākumskolas posms. Visticamāk, ka Rīgā tā nenotiks, taču novados šā posma izveide došot lielāku drošību, ka skolēni turpina mācības arī 10. līdz 12.klasē, izvēloties matemātikas un dabaszinātņu priekšmetu programmu.

"Likuma grozījumos mēs pasākām to, kāda tipa skolas kādā konkrētā laika posmā mums nav vajadzīgas," norādījusi Papule. Tas attiecas arī uz bērniem ar īpašām vajadzībām, kuri šobrīd apmeklē speciālās skolas. Virziens, kādu pašlaik ir noteikusi IZM, ir iekļaujošā izglītība - ļaujot šiem bērniem skoloties parastajās mācību iestādēs. Līdz ar to pašvaldībām vajadzēs izlemt, ko darīt ar speciālajām skolām - tās apvienot vai integrēt vispārējās izglītības mācību iestādē.

"Šobrīd par šīm iestādēm atbild valsts, un, ja neizdosies izveidot tādu tīklu 3000 bērnu un nodrošināt viņiem mūsdienīgu, 21.gadsimtam atbilstošu vidi, tad valsts patur iespēju ņemt šīs iestādes savā pārvaldībā. Paredzam arī pārejas posmu, kura laikā skatīsimies, kā šo izglītības daļu pārkārtot," skaidrojusi Papule.

Pārmaiņas paredzētas arī vakarskolās. Tās vairs nevarēs piedāvāt tikai vakarskolas programmu, tāpēc tur, kur līdz šim bija tikai šāds piedāvājums, būs jālemj par citu programmu klāstu. Ja ne, tad šīs skolas būs jāpievieno citai izglītības iestādei vai jādomā, ko darīt ar šādu skolu veidu. IZM ir devusi tiesības arī profesionālajām skolām īstenot vakarskolas programmas. Papule pauda cerību, ka profesionālās izglītības kompetences centri un pārējās arodskolas atvērs arī šāda veida programmu, līdztekus tai ļaujot apgūt arī kādu īso profesijas kursu. Ar to IZM gribot teikt: izvēlieties tādu vietu un programmu, kuru beidzot var nonākt darba tirgū.

Tāpat ir domāts noteikt, cik reižu var uzsākt šā tipa programmu un nepabeigt. Turpmāk to varēs darīt tikai divas reizes. Iemesls, kāpēc tāds ierobežojums vajadzīgs, ir vairāki precedenti, kad "cilvēks sācis mācības pat astoņas reizes, apmeklējis tās tikai pusmēnesi, piemēram, no 1. līdz 15.septembrim, un tad izglītošanos pārtraucis", paskaidroja IZM pārstāve.

Pievieno komentāru

Komentāri 11

Juris

Nu varbūk ka slēdzam un nīcinam arā visas skolas un arī IZM.Priekš kam mums ierēdņi,kuru tāpat par daudz.

pirms 3 gadiem, 2017.07.17 14:12

Skolotāja

"Likuma grozījumos mēs pasākām to, kāda tipa skolas kādā konkrētā laika posmā mums nav vajadzīgas," - Kā vispār kaut ko tādu var teikt izglītības ministrijas ierēdnis? Kas ir tie, kam nav šīs skolas vajadzīgas? Varbūt tiešām arī IZM mums nav vajadzīga?

pirms 3 gadiem, 2017.07.17 14:36

Pasāciens

Es arī lasīju vairākas reizes, vienalga tādas teikuma
" pērles" nav izprotamas vienkāršai tautai.

pirms 3 gadiem, 2017.07.17 19:11

22

Tas ir briesmīgi.Iedomājies cilvēk, kā mūs vērtē,kā lopus,visus iznīcināt.IZM mums nav vajadzīga,likvidēt un Papuli pelavās.

pirms 3 gadiem, 2017.07.17 22:27

Una

Kāds ietaupījums bija no slimnīcu slēgšanas???Nekāds,tāpat naudas nav veselības nozarei.Tagad ķērušies skolām klāt.Cilvēki izbrauc bariem.Un tad vēl runā par lojalitāti pret valsti.Bet jūs taču dzenat tautu ārā no valsts!Skumji,līdz kam esam nogājuši.

pirms 3 gadiem, 2017.07.17 22:48

33

Un mūsu novads protams atbalstīs.Viņiem ka tik likvidēt.

pirms 3 gadiem, 2017.07.18 17:25

Murgs

Būs vislatvijas streiks.Ar sūdzību Es cilvēktiesību birojā. Mēs vecāki,jau plānojam.Būs!

pirms 3 gadiem, 2017.07.19 19:39

Anna

nesaprotu.. skolas slēgt... skolas gaitas sākt no 6gauvecuma (tas nekas, ka lai mazais tiktu uz skolu ceļas 6.00... jā kur tad bērnu tiesības...vai bērnība tiek svītrota no dienas kārtības tikai tādēļ lai skolēnu skaits būtu lielāks... Kāds iet "sviestā"..
Par visu mēs '"domājam", bet ne tajā virzienā.
Nodokļu bardaks... kur ņemt nodokļus ja nav no kā ...cilvēki izbrauc un to maksātāju paliek mazāk un mazāk... vai nebūtu PĒDĒJAIS laiks domāt par lielākām plašākām darbavietām , lai cilvēki atgriežoties savā zemē varētu strādāt, pelnīt, būt kopā ar savām ģimenēm - mīļajiem un tuvajiem, vispār jau briesmīgi...!

pirms 3 gadiem, 2017.07.19 23:52

Jānis

laucinieki nevairojas.

pirms 3 gadiem, 2017.08.07 10:28

Aina

Speciālo skolu kontingents nevar intergrēties parastā skolā - laikam ierēdņi nav bijuši nevienā specskolā un nav redzējuši audzēkņus!!!

pirms 2 gadiem, 2017.08.15 10:32

janka

varbū vispar tas skolas nafig: tā pat tak ir lab

pirms 2 gadiem, 2017.08.19 12:57

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju