Ģimenes ārstus neapmierina VM piedāvātā 1049 eiro alga 6

Veselības ministrija (VM) ģimenes ārstiem nākamgad piedāvāja algu 1049 eiro apmērā, kas ir par aptuveni 200 eiro mazāk nekā vidēji būs atalgojums citiem ārstiem, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide.

Šāds piedāvājums ģimenes ārstus neapmierina, apliecināja Veide. Šobrīd ģimenes ārsta alga ir vidēji 886 eiro pirms nodokļu nomaksas. 2018.gadā tā tikusi piedāvāta par aptuveni 200 eiro mazāka nekā vidēji būs ārsta atalgojums, bet 2020.gadā - par 320 eiro mazāka.

"Ja ņem vērā, ka ģimenes ārsts ne tikai nodarbojas ar ārstniecību, bet vada savu praksi, viņu darbu varētu pielīdzināt slimnīcas nodaļas vadītāja amatam," sacīja Veide, piebilstot, ka šāda darbinieka atalgojums ir lielāks nekā parastam ārstam.

Veide gan uzsvēra, ka mediķus uztrauc ne tikai atalgojums. Otrs jautājums ir veselības ministres Andas Čakšas piedāvātā reforma, bet trešais - e-veselības jautājums.

"Pēdējā gada laikā ir tikai solīts, ka būs. Tā kā esam jau pirms gada stāvējuši pie Ministru kabineta, neredzam citas iespējas, kā tikai streikot," norādīja Veide. Streikā iesaistīties esot gatava aptuveni puse ģimenes ārstu jeb vairāk nekā 650 mediķi.

"Valsts medicīna ir uz ļoti kritiskas robežas. Ja finansējums nebūs, pirmais, kas sabruks, būs ģimenes ārstu prakses, tad stacionāri un beigu beigās valsts medicīnas vairs nebūs. Jo sliktāk iet valsts medicīnai, jo privātā medicīna var zelt un augt, bet vai mūsu iedzīvotāji var to atļauties," pauda Veide.

LĢĀA vadītāja arī apgalvoja, ka no VM ir saņemta vēstule, ka streikojošie ģimenes ārsti nedrīkstēs izrakstīt ne kompensējamās zāles, ne valsts laboratoriskos izmeklējumus, ne izmeklējumus pie valsts apmaksātiem speciālistiem. Viņasprāt, šādi ministrija caur pacientiem soda ģimenes ārstus, tomēr faktiski zaudētājs ir pacients.

Veide sacīja, ka piektdien premjeram un veselības ministrei ir nosūtīta vēstule, lūdzot mediķus pēc iespējas ātrāk aicināt uz streika sarunām.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja, ka viņas pārstāvētajai asociācijai ir tikai viena prasība, proti, kopumā palielināt finansējumu veselības aprūpei. Tam asociācija vēlas rakstisku apliecinājumu. Kozlovska tic, ka par šo prasību ir iespējams vienoties.

Viņa nemācēja pateikt, cik Lauku ģimenes ārstu asociācijas biedru piedalīsies streikā, jo daļa darbojas arī LĢĀA.

Kozlovska informēja, ka šovakar plkst.17 ir paredzēta Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas ārkārtas valdes sēde, kurā tiks runāts par konkrētiem soļiem streika laikā un iespējamu konstruktīvu dialogu.

Kā ziņots, pārstājot sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, pirmdien plkst.12 streiku sāks ģimenes ārsti. Tā kā VM un ģimenes ārstu streika sarunās pagājušajā nedēļā netika panākta vienošanās, ģimenes ārsti nolēma no pirmdienas sākt streiku. Tas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām. Šajā laikā ģimenes ārsti pārtrauks sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

pensionārs

Arī mani neapmierina mana pensija, ko darīt? Streikot? Es būtu laimīgs, ja mana pensija būtu tik liela kā ģimenes ārstu alga, bet varu tikai sapņot.

pirms 2 gadiem, 2017.07.03 09:04

paciente

Kur varu redzēt informāciju par ārstiem kas piedalās streikā?

pirms 2 gadiem, 2017.07.03 11:11

paciente no Īslices

Ak dievs, viņiem vēl par maz, kur paliek pacientu iemaksas, jādot ir čeks vai stingrās uzskaites kvīts. Dod, gaidi,.... ja vajag prasi. Drīzāk pacientiem jāiet streikot, tāpat mēs viesiem esam negaidīti un nevēlami, nevajadzīgi, ne valdībai, ne ģimenes ārstiem, ne pašvaldībai, galvenais maksājiet nodokļus, lai mums būtu lielas algas..

pirms 2 gadiem, 2017.07.03 14:26

nav vienalga

+ daļa ārsti reģistrēti kā mikrouzņēmēji - no kurienes pie vella papildus naudu tad Jums raut lielākai algai? Reāls ienākums un pārpalikums salīdzinot ar normālā SIA režīmā strādājošajiem un nodarbinātajiem
+pacientu iemaksas
+ kapitācijas naudas pārpalikums pilsētas lielajās praksēs (neaizmirsīsim, ka reti kura prakse atbilst MK noteikumiem un ir sasniedzama personām ar kustību traucējumiem, kapitālieguldījumi telpu remontos īsti nenotiek). Apkopējas funkciju bieži pilda medmāsas sava atalgojuma ietvaros
+ maksas pacienti no citām ārstu praksēm (oficiāli, neoficāli)
+ ir vēl aizvien cilvēki kas nes pateicības (netikai medus burkas vai šokolādes veidā)
+ piemaksa par reģistratora fukciju veikšanu
+ farmācijas biznesa labumi
+...
Cik tur kopā sanāk? Man neskauž un nav žēl. Piekrītu, ka vajag visur vairāk. Bet pirms streikot tad taču pasakiet visu, cik un kas Jums mēnesī sanāk.. Esmu par atklātu un taisnīgu naudas izlietojumu.
Jā, liela daļa ārstu-speciālistu neslēpj, ka strādā privātās struktūras, veselības centros. Bet ģim.ārsti klusē.

pirms 2 gadiem, 2017.07.03 15:28

tādas manas domas

Ģimenes ārsti pagalam nevajadzīga profesija, recepti izrakstīt, var jebkurš ārsts, nosūtīt pie cita speciālista arī, spiedienu izmērīt , jebkurš ārsts......

pirms 2 gadiem, 2017.07.03 22:59

realitāte

No NRA:
Rakstu dienā, kad sākās ģimenes ārstu streiks. Sabiedrībai par to tika paziņots varen skaļi. Veselības ministrija publicēja savu “cīņas” plānu ar šo streiku, lai, nedod, Dievs, atkal nenāktos vākt mirušos. Šoreiz jau doktorātu teritorijās. No otras puses, šodien noskaidrojās, ka pus-streiku pieteikuši arī slimnīcu darbinieki, precīzāk – medmāsas.
Nu, ko - cīņa nav slikta lieta. Īpaši, ja runa ir par taisnīgumu. Bet - vai šajos notikumos ir kaut piliens taisnīguma un patiesības? Atbilde diemžēl ir negatīva. Tas viss ir ne vairāk kā profanācija. Nolūkā piedabūt sabiedrību vēl reizi pažēlot mediķus un vēl reizi iedot tiem naudu, lai iegāztu to valsts slimnīcu bezdibenīgajos, nerentablajos budžetos. Taču - ņemsim visu pēc kārtas…
Un tā - izsludināts ģimenes ārstu beztermiņa streiks. Prasības visai izplūdušas - palielināt viņiem maksājumus par pacientiem un piemaksas par pāreju uz e-veselības programmu. Apmēram tā. Tauta, kuras lielākā daļa pārtiek no algas, kas nedaudz augstāka par minimālo, it kā varētu ģimenes ārstus saprast, taču…
Ģimenes ārsti savus pamatienākumus gūst no viņiem pierakstīto pacientu skaita, daudzi no kuriem ģimenes ārstus neapmeklē gadiem, bet, iespējams, vispār ir pametuši Dzimteni. Bet tas nav svarīgi - ir pacients taustāms vai nav, naudiņa nāk, turklāt - pietiekami. Plus piemaksas par kvalitāti, profilaksi utt. Tātad - naudas ir pietiekami, bet kvalitāte klibo - ne visiem ģimenes ārstiem, bet daudziem. Stāsts ir arī par to, ka tāda laime, kā ģimenes ārsta apmeklējums ar iepriekšēju, divus mēnešus pirms vizītes, pierakstīšanos, arvien ir aktuāla. Visbiežāk tas tā ir nepietiekami labi organizētas ģimenes ārsta darbības dēļ…
Otra prasību daļa - problēmas ar e-veselības programmu. Te vispār nekas nav saprotams. Vai nu programma ir tik slikta, ka ar to nav iespējams strādāt, vai arī ģimenes ārsti darbā ar datoru ir tiktāl profāni, ka - vai nu nespēj to apgūt, vai arī ir par slinkiem, lai to apgūtu. Vai arī pieprasa papildus naudu datoriem un interneta pieslēgumam?.
Taču vēl nesaprotamāks ir tas, kas saistīta ar Veselības ministrijas (!) plānu. Mums Latvijā nav veselības aizsardzības ministrijas, mums ir tikai veselības ministrija, taču, piekritīsiet, ka tā ir liela starpība. Un tā - ministrijas rūpju plāns par ģimenes ārstu (kuri streiko, turklāt - bez termiņa) pacientiem ir vienkāršs - ārsti streiko, bet viņu padotie (medmāsas un palīgi) - strādā. Protams, sniegt pilnvērtīgu palīdzību viņi nespēj, taču vienkāršu recepti un slimības lapu līdz 10 dienām izrakstīt mācēs. Spēs pārsiet, iešpricēt un uzlikt pilināmo pudeli. Un, ko gan vēl vajag? Bet ārsti? Ārsti streiko. Bez termiņa. Jo laukā taču vasara un nevajag iet atvaļinājumā…
Veselības ministrija it kā uzskata, ka “avis dzīvas un vilki paēduši”. Taču, kā vienmēr, mums aizmirsa pastāstīt, kas tad būs ar ģimenes ārsta prakses ienākumiem? Vai ģimenes ārsti streika laikā saņems no Veselības norēķinu centra naudu par pacientiem? Izskatās, ka saņems. Jo viņu palīgi taču strādā, un pacienti bez palīdzības un pieskatīšanas nepaliks. Un - ģimenes ārstam maksā par katru viņam pierakstīto pacientu. Nevis par to, vai pacients atnāca, saņēma ārsta palīdzību, padomu, recepti vai slimības lapu…
Lūk tā ģimenes ārstu beztermiņa streiks Latvijā ritēs uz mūsu rēķina bez noilguma. Es arī no tā neatteiktos - nestrādā, streiko, bet naudiņa nāk…
Tagad - par medicīnas personāla protestu. Par to gandrīz nerunā, bet arī tas aizsākās šodien vai pat pirmajā jūlijā. Šī notikuma būtība ir vienkārša - slimnīcu medicīniskais personāls ir nolēmis cīnīties ar oficiāli apstiprināto pārstrādāšanu, taču streikos tikai māsiņas, jo viņām ir pārāk maza alga! Ja padomāt, tad tas atkal ir kaut kāds “joks” bez loģikas. Atkal ne šis, ne tas.
Ja runāt par leģitimēto pārstrādāšanu, tad būtu jāprasa risināt problēmu pēc būtības, nevis jāmelš - te par visa ar zaudējumiem strādājošajās valsts slimnīcās nodarbinātā medicīnas personāla, te tikai par medmāsu - zemajām algām.
Tiešām, krīzes laikā, kura pēc tam kļuva par eirokomisāra Valda Dombrovska veiksmes stāstu, Ārstniecības likumā tika ierakstīta norma, ka medicīnas personāls var tikt (!) iesaistīts darbā līdz 60 stundām nedēļā bez papildus apmaksas par pārstrādi. Normāls darba nedēļas ilgums ir 40 stundas. To nosaka Darba likums.
Un tā - slimnīcu medicīnas personāla problēmas būtība ir - nepareiza, nelikumīga, pretrunā ar Darba likumu pastāvoša norma. Tātad - Veselības ministrijai, kura to skaidri zina, jau sen vajadzēja likumdošanas iniciatīvas noteiktā kārtībā (tas ir ministrijas tiešs pienākums) sagatavot likuma grozījumus. Problēmas nebūtu. Taču tā vietā tiek duļķots ūdens - pārstrādes problēma jaukta ar zemo algu, kura ir valsts slimnīcu neefektīvas darbības sekas. Bet patiesībā - lai vēlreiz “nokāstu” no sabiedrības naudu slimnīcu zaudējumiem…
Pirms izziņot kādu protestu ar Veselības ministrijas atbalstu, tai (ministrijai) vajadzētu sniegt gan valdībai, gan sabiedrībai patiesu informāciju par situāciju pārstrādē (jo likums taču nosaka, ka pārstrāde ir iespējama, bet nav obligāta). Mums varētu skaidri atklāt - tik un tik slimnīcu darbinieki strādā 60 stundas nedēļā. Lai viņi strādātu 40 stundas nedēļā, papildus vajag tik un tik darbiniekus, tik naudas algām utt.. Taču tad, lai darbu, kuru privātklīnikās veic viens cilvēks, valsts slimnīcās nedarītu trīs, vajadzētu iesniegt arī visu slimnīcu personāla darbības optimizācijas plānu. Taču tas ir pārāk sarežģīti un bīstami, jo tad sabiedrība sapratīs, ka valsts slimnīcu zaudējumus rada nevis naudas trūkums, bet slikta darba organizācija, uzpūsts administrācijas štats, bezatbildība utt.. Vieglāk ir atbalstīt medmāsu protestu un, izmantojot viņu vēstījumu, no vienas puses - par pārstrādi bez kompensācijas, no otras - par zemajām algām, samudžināt situāciju.
Lūk, tā mūs stulbina…
Taču tauta jau ir gatava mosties, un gribas ticēt, ka tā - “uz dullo” šie abi streiki vairs neies cauri. Ir jāprasa, lai ģimenes ārsti sava beztermiņa streika laikā saņem vien daļu ( vienu trešo vai pat vienu piekto) savu standarta ienākumu. Tādu, lai pietiktu īres un daļējai to medmāsu, palīgu darba apmaksai, kuri nedaudz strādās.
Nu, bet saistībā ar slimnīcu medicīnas personāla pārstrādāšanos un medmāsu zemajām algām - dodiet skaitļus, kungi! Citādi teikšu kā Staņislavskis - neticu! Diezgan mūs turēt par lohiem. Tauta mostas. Pietiks mūs stulbināt…
Jevgeņija ZAICEVA. neatkarīga eksperte-analītiķe

pirms 2 gadiem, 2017.07.05 10:27

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju