FOTO: Vecumnieku novadā vērtē ģimenes mājas un viensētas 5

Konkursa «Vecumnieku novada sakoptākais īpašums» komisija ceturtdien, 11. jūlijā, devās izbraukumā pa pagastiem, lai apmeklētu vērtēšanai pieteiktās ģimenes mājas un viensētas.

Šogad atsaucība bija neliela, līdz noteiktajam termiņam – 28. jūnijam – dalībai konkursā pieteiktas vien sešas sakoptākās ciema mājas un lauku viensētas. Savus īpašumus bija gatavi rādīt četru objektu saimnieki Stelpes un pa vienam Kurmenes un Vecumnieku pagastā.

«Biju izsūtījusi vēstules visiem pagastu pārvalžu vadītājiem, rosinot uzrunāt māju un sētu saimniekus, to darīt tika aicināti arī deputāti un ikviens novada iedzīvotājs, taču atsaucība bija niecīga. Prieks, ka Stelpē pie šī jautājuma piestrādāts,» teic Aiga Saldābola, pašvaldības izpilddirektore. Savukārt Jānis Kovals, domes priekšsēdētāja vietnieks un vērtēšanas komisijas vadītājs, pieļauj, ka zemajā aktivitātē «vainojama» latviešu mentalitāte. «Tie, kuru sētas ir sakoptas, konkursā jau reiz iesaistījušies un tās atrādījuši. Reti kurš grib piedalīties vēlreiz,» viņš uzskata.

Žūrijas pārstāve, skaistkalniete Eleonora Maisaka gan domā, ka gadu gaitā «pazudis» konkursa mērķis, un iedzīvotāji vairs nejūtas savam novadam piederīgi. Savukārt stelpietei Sandrai Neliusai šķiet, ka par maz bijis informācijas; konkursu vajadzējis vairāk un plašāk daudzināt, lai cilvēki sadzirdētu un iesaistītos. Viņasprāt, lai būtu rezultāts, «ļaudis ir jāuzrunā un nemitīgi jāatgādina», jo ziņu un jaunumu daudzveidībā bieži vien svarīgākais pazūd.

Šogad, kā to paredz nolikums, tika apbraukātas ģimenes mājas un viensētas. Komisija, kurā ir pa pārstāvim no katra pagasta, ciemojoties pieteiktos īpašumos, vērtēja sakoptību un saimnieku rosīgumu. Katrā vietā bija, ko redzēt un apbrīnot. Ciemakukulī tika vests priekšnesums – S. Neliusa norunāja dainu par darba tikumu, bet visi kopīgi, piepalīdzot Stelpes pagasta sieviešu vokālā ansambļa «Nianse» dalībniecēm Ivetai Grantiņai un Ritai Matuševai, nodziedāja «Div’ pļaviņas es nopļāvu».

Vecumnieku pagasta «Lielpakalnos» atbraucējus sagaidīja runātīgā un humorpilnā Vija Barisa, kurai esot dzimtas sieviešu – Spinckalniešu – mugurkauls. Komisija apbrīnoja ziedošās puķu dobes, izpļauto augļudārzu, omulīgo lapeni. «Flokši, kliņģerītes, pīpenes, dālijas, pujenes – šiem ziediem jābūt katrā īstā latviešu lauku mājā,» uzsver saimniece, un «Lielpakalnos» šī buķete arī esot.

Stelpē vērtētāji ciemojās Upes ielā 13 pie Valērijas un Rodžera Heizeldeniem, kas, kā jokojot pavēstīja J. Kovals, jau esot uzvarētāji, jo ir vienīgie dalībnieki ciema māju kategorijā. Tālāk ceļš veda uz lauku sētām «Līvi» un «Liepas», kur saimnieko Gita Priede un Gunārs Homčenko, un «Zemītēm» Nīzeres pusē, ko kopj Ināra Pūpola.

Kurmenes pagastā žūrija apmeklēja Ingrīdas un Aivalda Bergu loloto viensētu «Jurišāres 2».

«Prieks un gandarījums, ka cilvēki cenšas un kopj vidi ap sevi, arvien vairāk domā par to. Dīvaini šķita, ka tikai vienā sētā bija karoga masts vai turētājs,» iespaidos dalās S. Neliusa.

Konkursā «Vecumnieku novada sakoptākais īpašums 2019» dalībniekus vērtēs divās kategorijās, piešķirot nominācijas «Sakoptākā ģimenes māja ciema teritorijā» un «Sakoptākā viensēta pagasta teritorijā». Tiks izraudzīts arī balvas «Novada odziņa» saņēmējs.

«Bauskas Dzīve» jau vēstījusi, ka māju un sētu saimnieku godināšana un uzvarētāju apbalvošana notiks svinīgā sarīkojumā rudenī, pasniedzot balvas katrai nominācijai, «Novada odziņu» un dāvanas, ko nodrošina atbalstītāji. Visiem būs iespēja doties arī vienas dienas pieredzes ekskursijā uz citu novadu sakoptākajām sētām. Konkursa organizēšanai līdzekļi tiek rasti pašvaldības budžetā. «Atsevišķi tiek paredzēti tikai noslēguma sarīkojuma izdevumi – svinīgā ceremonija, balvas, cienasts, ziedi. Līdz šim svētku pasākums rīkots vienlaikus ar projektu konkursa «Iedzīvotāji veido savu vidi» dalībnieku godināšanu un tam kopīgi paredzēts ap 2000 eiro. Ja šogad konkursā «Vecumnieku novada sakoptākais īpašums» dalībnieku ir mazāk, iespējams, arī tēriņu apjoms saruks,» atklāj Gita Skribāne, Vecumnieku novada domes finanšu nodaļas vadītāja.

Konkursa «Vecumnieku novada sakoptākais īpašums 2019» mērķis ir vairot iedzīvotāju pašapziņu un lepnumu par darbu savā sētā, pagastā, novadā un valstī, iesaistīt iedzīvotājus novada vizuālā tēla un pazīstamības veidošanā, veicināt iedzīvotāju un tūristu informētību par skaistākajām novada vietām.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Dadzis

Piekrītu Eleonorai par piederību novadam, bet atsevišķiem locekļiem ieteiktu sakopt savas sētas un vispirms pašiem būt sava novada patriotiem, tad vērtēt citu veikumu !

pirms gada, 2019.07.11 21:02

lia

šogad ar to sausumu, laikam ar daudz kas nav tik smuks, bet paldies ļaudiim, kas cenšas un dara, lai katrs Latvijas sturitis prieceetu sevi un citus!.

pirms gada, 2019.07.11 23:45

pārdoma

Lai vērtētu citus, jāiemācās sakopt savējās mājas!!! Ko lauku sētas sakopšanā var vērtēt kovals? Tas, ka amats, nedod saprašanu! Ar to jau esam slaveni, ka nejēgas amatos! Šīs lietas ĻOTI jāpārdomā, pirms ķaraties pie darīšanas! Tā jau labas lietas tiek samaitātas! Trūkst patiesas mērķtiecības. Šķiet, ka viss notiek atskaitēm, ko Saldābola saldsērīgi pasniegs. Skumji! Jāpiekrīt, ka prasās krasas pārmaiņas!

pirms 12 mēnešiem, 2019.07.12 22:45

Interesanti

cik no komisijas locekļiem paši ir piedalījušies šajā konkursā par sakoptāko sētu? Ja to nav darījuši paši, tad viņiem nav tiesību braukāt pa citu mājām un kaut ko vērtēt!

pirms 12 mēnešiem, 2019.07.13 15:10

Christy Walton

Meklējat aizdevumu konsolidācijas aizdevumu, nenodrošinātus aizdevumus, biznesa aizdevumus, hipotēku kredītus, automašīnu aizdevumus, studentu kredītus, personiskos aizdevumus, riska kapitālu utt.! Es esmu privāts aizdevējs, es sniedzu aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām ar zemu un saprātīgu procentu likmi 2%. Sūtīt uz e-pastu: christywalton355@gmail.com

pirms 6 mēnešiem, 2020.01.24 11:30

Foto un video

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju