FOTO: Rundāles pilī ar jaunu telpu atklāšanu atzīmē 282.jubileju 5

Rundāles pils muzejs 24.maijā atzīmēja 282.gadskārtu kopš pils pamatakmens ielikšanas, un svētku reizē atklāja jaunas telpas un ekspozīcijas.

Muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Bemberga stāsta, ka kopš 2012.gada Rundāles pilī pakāpeniski iekārtots "muzejs muzejā" - dekoratīvās mākslas ekspozīcija "No gotikas līdz jūgendstilam". Turpmāk tajā būs apskatāmas arī divas pēdējās telpas, veltītas historismam un jūgendstilam. Historisma ekspozīcija sniedz ieskatu 19.gadsimta vidū, kad līdz ar ampīru un bīdermeieru beidzās vēsturisko stilu attīstība un sākās visu iepriekšējo stilu atdarināšana, pārspīlējot to dekoratīvās īpašības. Nelielās interjera grupās parādīta neogotika, neorenesanse, neorokoko un Francijā iecienītās variācijas par Luija XVI stila dekoratīvo mākslu.

Dekoratīvās mākslas ekspozīcija tapusi vairāku gadu garumā, meklējot izcilākos un katram stilam raksturīgākos priekšmetus, kas palīdz labāk iepazīt stilu attīstības pamatlīnijas Rietumeiropā un izpausmes Latvijā.

Nozīmīgs jaunums ir baznīcu mākslas ekspozīcija pils staļļos, kur savulaik bija iekārtota izstāde "Posta laiks. Latvijas evaņģēliski luterisko baznīcu likteņi padomju laikā". Jaunajā ekspozīcijā apskatāmi izcili sakrālās mākslas paraugi - 17.gadsimta otrajā pusē manierisma stilā darinātais Zemītes baznīcas altāris, Vānes baznīcas biktskrēsls, Elkšņu baznīcas cilnis un vēl citi ievērības cienīgi priekšmeti.

Ievērojamas pārvērtības piedzīvojusi virtuve pils pirmajā stāvā blakus restorānam. Tagad tajā apmeklētāji varēs gūt priekšstatu par virtuves aprīkojumu 18.gadsimtā, aplūkojot dažādas ierīces un traukus ēdiena gatavošanai un pasniegšanai. Vienā no pavardiem iespējams apskatīt dūmvadu pilnā pils augstumā.

Muzeja speciālisti sagatavojuši divus apjomīgus izdevumus - "Dievinātā Doroteja" un "Rundāles pils II. Pils tuvplānā". Abu grāmatu autors ir muzeja direktors Imants Lancmanis.

Grāmata "Dievinātā Doroteja" tapusi kā vēlīns veltījums Kurzemes hercogienei Dorotejai 250.jubilejā, ko 2011.gadā muzejā iezīmēja izstāde ar tādu pašu nosaukumu. Izdevumā apkopoti hercogienes biogrāfijas nozīmīgākie notikumi, portreti un laikabiedru liecības.

Savukārt monogrāfija "Rundāles pils II. Pils tuvplānā" ir 2015.gadā izdotās monogrāfijas "Rundāles pils. Vēsture" otrā daļa. Izdevumā apkopota informācija par pili kā restaurētu Latvijas kultūras mantojuma objektu visā tā daudzveidībā. Tā ir sava veida pils inventarizācija, piedāvājums detalizēti aplūkot gan ārējo arhitektūru, gan iekštelpas.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Kādam oligarham Jubileju vajadzētu uzrīkot, jaunajās telpās,
Pieredze jau ir.

pirms 2 gadiem, 2018.05.26 09:35

Ei, dīvainīti!

Ko nu tu te muldi!?

pirms 2 gadiem, 2018.05.26 18:10

Lauku blēdis

Auditu Rundālē vajadzētu.

pirms 2 gadiem, 2018.05.27 12:15

celtnieks

Lancmaņa kunga vadībā ir izdarīts fenomenāls darbs !!!! Vienīgais izbrīna, ka pa lielu naudu vēl plānoti jumta remonta posmi !??Ja zem jumta atrodas ļoti lielas vertības un dārgs restaurācijas darbs, vai tad nebija jasāk ar jumtu??

pirms 2 gadiem, 2018.05.27 18:51

Fane

Paldies par ieguldījumu, fantastisko gaisotni pasākuma organizēšanā! Rundāles pils ir to pelnījusi!! Visiem PALDIES!!

pirms 2 gadiem, 2018.05.28 09:59

Foto un video

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju