FOTO: Kurmenē pulcējas teātra atkarīgie spēlmaņi 4

Vecumnieku novada Kurmenes tautas namā 30. martā, atzīmējot Teātra dienu, lustīgi aizvadīts teātra atkarīgo spēlmaņu klubiņa saiets, kas norisinājās saukļa «Lustīgi dzīvojam!» zīmē.

Šī bija reize, kad skatuves mākslas daudzinātāji varēja iznākt no aizkulisēm, iztikt bez suflieriem, aizmirst par lampu drudzi un pabūt kopā ar līdzīgi domājošajiem savos svētkos. Tradicionālajā sarīkojumā, kas notika jau sesto pavasari, bija pārstāvētas septiņas amatiertrupas. Ar skatuves kolēģiem satikās pieci pašu novada kolektīvi, kā arī aktieri no netālās Mazzalves un Seces.
 
Par to, lai vakarā, kad pasaule vienojās akcijā «Zemes stunda» un notika pāreja uz vasaras laiku, visi justos kā mājās, rūpējās tautas nama vadītāja Sarmīte Ķīse, amatierteātra «Kurmene» ļaudis un režisors Ingus Pavinkšnis.

Pēc atklāšanas runas un klātesošo kopkora izpildītās par teātrnieku himnu dēvētās «Lilioma dziesmas» amatierteātra «Kurmene» «sekretāre» Irina Samule, kā ierasts, sniedza atskaiti, lai informētu, kā mājiniekiem veicies ar atkarību kopš iepriekšējās tikšanās pērn. Izrādās, Kurmenē teātra atkarību teju izdevās izskaust – maz aktieru, nebija režisora, bet tad uzņēmīgais Ingus Pavinkšnis to lietu ņēmis savās rokās un nu trupas sastāvs trīskāršojies. «Ar šo atkarību nav iespējams cīnīties, jo teātris bija, ir un būs. Lai dzīvo teātris!» viņa sacīja, izpelnoties apstiprinošus aplausus.

Misas tautas nama amatierteātris «MIStērijA» lustīgu dzīvošanu nopelnīja ar deju priekšnesumu, ko papildināja režisores Sandras Vēveres komentārs: «Valdība mums katru dienu liek jautri dzīvot. Kā ieslēdzam televizoru, tā paliek tik jautri, tik jautri! Jautri ir arī pelnīt punktus teātrim. Ar izrādēm vien nevaram sapelnīt, tāpēc tagad esam arī deju kolektīvs.» Šī ideja gana saistoša šķita citām trupām. Jāpaskaidro, ka Vecumnieku novadā, lai saņemtu pašvaldības atbalstu amatiermākslas kolektīvu darbības nodrošināšanai, arī teātru aktivitāte tiek vērtēta, summējot punktus par dalību koncertos, sarīkojumos, skatēs u. c.

Amatierteātris «Tradare» no Mazzalves aicināja doties ceļojumā uz Ķīnu un izrādīja «Pasaku par rīsiem», kas bija gaužām līdzīga zināmajam krievu tautas daiļdarbam par rāceni, ko neviens nevarēja izkustināt. Arī ciemiņi «saņēma atļauju» būt lustīgiem.

Priecājoties par iespēju pabūt Kurmenē, Seces amatierteātra «Dūdenīši» režisore Astrīda Mencendorfa sacīja, ka «īstais tautas teātris ir šeit, nevis Rīgā» un vēlēja kolēģiem lepoties pašiem ar sevi un citiem.

«Bauskas Dzīve» teātra atkarīgo spēlmaņu klubiņa saietu izmantoja, lai aprunātos ar režisoriem par gaidāmo novada amatierteātru skati. Šopavasar kolektīvi kārtējās sezonas veikumu rādīs 18. un 19. maijā Misas tautas namā.

Iestudējumu parādei pošas visi novada kolektīvi. Skaistkalnes tautas nama trupā «Gadījums», ko vada režisore Aija Skosa, spēlē deviņi dalībnieki. Skatē plānots rādīt A. Bankas komēdiju «Kredīts». Vecumnieku tautas nama amatierteātrī «Vecmuiža» iesaistījušies 13 aktieru. Režisore Vēsma Petruševica atklāj, ka A. Niedzviedža lugas «Es tevi negribēju» pirmizrāde notiks 28. aprīlī Vecumniekos. Misas tautas nama amatierteātris «MIStērijA» vieno 11 skatuves mākslinieces. Režisore Sandra Vēvere teic, ka kolektīvā darbojas tikai dāmas, jo «vīrieši nāk un iet, bet sievietes paliek». Trupas sastāvam atbilstīga ir arī šosezon iestudētā izrāde – R. Missūnes viencēliena komēdija «Rekets sieviešu gaumē». Pirmo reizi to varēs noskatīties 5. maijā Misas pagalmu svētkos.

Šajā sezonā divus amatierkolektīvus – «Bārbelīši» un «Kurmene» – vada režisors Ingus Pavinkšnis. Viņš stāsta: «Bārbeles tautas nama trupā ir deviņi dalībnieki. Kā jau klasikas cienītāji, uzvedam Ādolfa Alunāna lugu «Mūsu pokāls». Pirmizrāde paredzēta 28. aprīlī Neretā, savukārt Bārbelē un Skaistkalnē iestudējumu varēs noskatīties 12. maijā. Kurmenes amatierteātrī iesaistījušies 14 aktieru. Prieks, ka atsaukušies talantīgi cilvēki, kurus ieinteresējis Otfrīda Preislera lugas «Mazā raganiņa» sižets, kā arī iespēja kulturāli pavadīt laiku. Padomā bija cits repertuārs, taču palikām pie šī darba, jo izrādes bērniem vienmēr ir ļoti pateicīgas, tās novērtē gan mazi, gan lieli skatītāji. «Mazās raganiņas» pirmizrāde notiks 21. aprīlī Kurmenē, 26. aprīlī tā būs skatāma Skaistkalnē, bet 11. maijā – Neretā.»

Uz jautājumu, vai nav sarežģīti vadīt divus aktieru sastāvus, I. Pavinkšnis pauž, ka «visapgrūtinošākā ir braukšana no mājām Skaistkalnē uz mēģinājumiem Kurmenē, pamatīgi izšūpojoties 13 kilometru pa bedraino ceļu». Citādi viss esot lieliski – mēģinājumi notiek regulāri, trupas ir palielas un visi ar prieku strādā.

Vakara īpašais viesis – burvju mākslinieks Artjoms no Rīgas – aktierus izklaidēja ar trikiem, izmantojot spēļu kārtis un dakšiņu. Savukārt negaidītu pārsteigumu sagādāja Skaistkalnes tautas nama deju kolektīva «Vanadziņi» četri puiši, kuri izpildīja deju «Es izjāju prūšu zemi». Pēc vētrainiem aplausiem priekšnesumu nācās atkārtot.

Klātesošos kustināja un lustināja grupa no Saldus «Lustīgais blumīzers». Muzikantiem balles dalībniekus izdevās «pavilkt» arī uz pikantākām izdarībām, taču aktieru sabiedrībā šādas ākstības pieder pie lietas, jo – ko gan tik nācies redzēt uz skatuves un kinoekrāniem.


SARĪKOJUMA DALĪBNIEKI

Amatierteātri:
• «Bārbelīši», Bārbele, režisors Ingus Pavinkšnis;
• «Gadījums», Skaistkalne, režisore Aija Skosa;
• «Kurmene», Kurmene, režisors Ingus Pavinkšnis;
• «MIStērijA», Misa, režisore Sandra Vēvere;
• «Vecmuiža», Vecumnieki, režisore Vēsma Petruševica;
• «Dūdenīši», Jaunjelgavas novada Sece, režisore Astrīda Mencendorfa;
• «Tradare», Neretas novada Mazzalve, režisore Silvija Lisovska.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

pensionare

Prieks,ka KURMENE nav vel izmirusi,jo atceroies sensenos laikus tur bija skola,skolotaji un izcila rezisore
Kamilla,tur speleja Blaumani-''No saldenas pudeles'',Trines grekus, ari Brigaderi''princese Gundega un
karalis Brusubarda'' Lai pulcejas teatra mili!

pirms 2 gadiem, 2019.04.01 10:12

P

Stulbāku virsrakstu labam pasākumam izgudrot nevar?

pirms 2 gadiem, 2019.04.01 10:23

Aktrise

Neko stulbu neredzu ,jo tāds bija pasākuma nosaukums "Teātra atkarīgo spēlmaņu klubiņa saiets" . Ar humoru tam visam taču pieiets , tas katram skaidris!

pirms 2 gadiem, 2019.04.01 10:40

P

>aktrisej,a man nekas nav skaidris.Tejateris ir nopietna padarisana,es to lietu jemu nopietni.

pirms 2 gadiem, 2019.04.05 15:23

Foto un video

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju