FOTO: Dejotāji Bauskā sacenšas par «Bigas krūzi» 1

Bauskas kultūras centrā jau tradicionāli, sesto gadu pēc kārtas, sestdien, 18. janvārī, notika deju kopu konkurss-sadejošana «Bigas krūze». Uzvarētājs šajā tautas deju meistarības pārbaudē  saņem deviņus kilogramus smago ceļojošo balvu «Bigas krūze». Konkurss iedibināts 2015. gadā, godinot ilggadējo Bauskas tautas deju kolektīvu vadītāju, Bauskas rajona virsvadītāju un kultūras darbinieci Birutu Hegenbarti.

Ir nedaudz mainīta konkursa norises kārtība – vienu gadu dejošanā spēkojas vidējās paaudzes deju kolektīvi (VPDK), otru – senioru deju kopas (SDK). Pērn sacentās SDK, šogad – VPDK. Kā atzina pasākuma idejas autore un organizatore Santa Zemīte, dalībnieku vērtēšana vienā deju paaudzes grupā ir attaisnojusies un tiks turpināta arī nākamgad.

Šogad konkursā piedalījās astoņi vidējās paaudzes deju kolektīvi – Bauskas kultūras centra «Biguļi», Ceraukstes pagasta «Dzirnavnieki», Lielvircavas kultūras nama «Laimes pali», Saldus novada deju kopa «Bandava», «Upe» no Tīnūžiem, Svētes pagasta «Svēte», Jelgavas pilsētas «Laipa», kā arī «Sidrabi» no Rīgas.

Kā paredz konkursa nolikums, katrs dalībnieks izpilda trīs dejas, no kurām viena ir no tā dēvētā latviešu tautas dejas zelta fonda – iestudēta ne vēlāk kā līdz pagājušā gadsimta 80. gadu vidum. Lai gan arī deju no zelta fonda dalībnieki varēja izvēlēties brīvi, šogad neviena no tām neatkārtojās. Divas atlikušās dejas – kolektīvu brīvi izvēlētas. Kā atzīst pasākuma rīkotāji un uzrunātie dalībnieki, tieši zelta fonda deja ir tā, kas piešķir šim pasākumam tā īpašo gaisotni un godina deju vecmeistaru devumu. Ārpus konkursa sadejošanā piedalījās iepriekšējā gada «Bigas krūzes» laureāte – Bauskas kultūras centra SDK «Senbiguļi».

Konkursantu sniegumu otro gadu nemainīgā sastāvā vērtēja žūrija – horeogrāfes un vairākkārtējas Deju svētku virsvadītājas Rita Spalva un Marga Apsīte un horeogrāfs, Dobeles novada skolēnu deju kolektīvu virsvadītājs Arvils Noviks. Žūrija vērtēja divas pirmās dejas, trešā bija veltīta pašu kolektīvu dejotpriekam un baudījumam skatītājiem.

«Bigas krūzi» saņēma Jelgavas deju kolektīvs «Laipa». Kolektīvs konkursā piedalījās otro reizi un otro reizi saņēma ceļojošo «Bigas krūzi». Uz jostas, kas apvij balvu, lasāma plāksnīte ar uzrakstu par «Laipas» uzvaru 2018. gada konkursā.

Deju kolektīva vadītāja Mārīte Skrinda neslēpa prieku, pārsteigumu, gandarījumu un lepnumu par saņemto balvu. Viņa atklāja, ka dejotājus gan centusies motivēt tiekties pēc uzvaras, sakot viņiem: «Mana interjera goda vietā šī krūze ļoti labi iederas.» Tomēr  pārsteigums par uzvaru bijis liels. «Pārsteigti bija arī mani dejotāji. Kad bija jānāk uz skatuves gavilēt par fantastisko balvu, viņi, uzvaras laurus negaidījuši, bija jau pa pusei izģērbušies,» pārsteiguma izjūtās dalījās M. Skrinda. Viņa atzina, ka ar šo balvu lepojas jo īpaši tāpēc, ka bija jāspēkojas ar ļoti stipriem kolektīviem, kā piemēru minot deju kopas «Upe» un «Sidrabi».

Vadītāja atzina, ka konkurss-sadejošana bijusi arī laba iesildīšanās Zemgales deju svētkiem, jo vairākas svētkiem gatavotās dejas tagad jau izdejotas un vērtētas. Viņa pauda sajūsmu par šī konkursa īstenošanu: «Tas, ka tiek godināti skolotāji, kas atstājuši šeit savu sirdi un dvēseli, ir brīnišķīgi. Paldies Santai Zemītei un visam Bauskas kultūras centram, šeit valda ļoti laba deju aura.»

M. Skrinda atzina, ka «Bigas krūzes» konkurss no citām deju skatēm atšķiras ar to, ka šeit žūrija vairāk vērtē priekšnesuma kopiespaidu, nevis katru detaļu un sīkas kļūmes, tādējādi uzturot konkursa galveno mērķi – godināt pagātnes deju pedagogu ieguldījumu. «Nākamgad braukšu uz konkursu ar saviem senioriem, pēc gada atkal tiksimies Bauskā!» iedvesmoti sacīja Mārīte Skrinda.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Christy Walton

Meklējat aizdevumu konsolidācijas aizdevumu, nenodrošinātus aizdevumus, biznesa aizdevumus, hipotēku kredītus, automašīnu aizdevumus, studentu kredītus, personiskos aizdevumus, riska kapitālu utt.! Es esmu privāts aizdevējs, es sniedzu aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām ar zemu un saprātīgu procentu likmi 2%. Sūtīt uz e-pastu: christywalton355@gmail.com

pirms gada, 2020.01.24 10:54

Foto un video

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju