FOTO: Budēļi trokšņo Vecumnieku pagasta «Robežniekos»

Vecumnieku novadā ar aizraujošām aktivitātēm un jautriem rituāliem 15. un 16. februārī nosvinēti Meteņi. Divu dienu svētku programmā katrs varēja rast savām interesēm saistošu nodarbi un ļauties latviešu tautas gadskārtu tradīcijām.

Sestdienas, 16. februāra, rītā maskotie tēli ar troksni, skaļām valodām un dziesmām ieradās Vecumnieku pagasta «Robežniekos» pie saimniekiem Mārtiņa Reitmaņa un Antras Dižās. Atveduši ciemakukuli, viesi «ķērās klāt garīgām lietām» – pārbaudīja saimes ļaužu un arī mājas sarga Lāča gudrību, iesaistīja klātesošos rotaļās un dažādos jautros auglību veicinošos rituālos. Ar dziesmu no rokas rokā tika nodota salmu bumba – saules simbols, tādējādi mudinot to ritēt pretim pavasarim. Pūšot no sūrenes darinātās stabulēs un radot vēja zvaniem līdzīgas skaņas, visi centās mājās sasaukt dzērves.

«Šajās mājās Meteņos ciemiņi tiek uzņemti jau trešo reizi. Ir interesanti atkal un atkal atcerēties tradīcijas, iztrakoties un izsmieties. Agrāk pati darbojos folkloras ansamblī Jelgavas pusē, tāpēc daudzas dziesmas un izdarības man zināmas, varu spēlēt līdzi,» sacīja A. Dižā. «Robežnieku» saimnieki budēļu un ķekatu uzņemšanai bija nopietni gatavojušies. Cēlušies jau piecos no rīta, lai izštovētu kāpostus, ko celt galdā kopā ar medījuma gaļas desām, cepuši pīrāgus un vārījuši tēju. Magoņmaizes gan palikušas krāsnī neiešautas; tām vairs neatlicis laika.

«Robežnieki» joprojām darbojas tūrisma nozarē un labprāt savā viesu namā uzņem ciemiņus. Pavisam novārtā nav atstāta arī lauksaimniecība, jo tiek audzēti graudaugi, taču mājlopus gan netur – vienīgie «lopiņi», kā smejas A. Dižā, ir pārdesmit vistu, kas apetītes ziņā nemaz daudz neatpaliekot no sivēniem.

«Robežniekos» ciemojās un mielojās folkloras kopas: «Vērtumnieki» un «Libe» no Madonas puses, «Delve» no Limbažu novada Vidrižu pagasta un mājinieki – «Tīrums» no Bārbeles.

Budēļi un čigāni apmeklēja arī «Satekas» Vecumnieku pagastā, «Līdumus» Stelpes pagastā un «Mačēnus» Skaistkalnes pagastā.

Pievieno komentāru

Foto un video

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju