FOTO: Bauskas pilī piedāvā vēsturiskas vides ainas pēc Rutku Tēva romāna sižetiem 1

Aizvadītajā Muzeju naktī, 18. maijā, Bauskas pils muzeja apmeklētājiem papildus ekspozīciju un pils interjeru apskatei tika izrādīta programma «Aklā Valentīna varoņdarbi».

Ar varoņstāstiem godā bija celts mūsdienās mazpazīstamais, bet 17. gadsimta otrajā pusē Kurzemes hercogistē un citās Eiropas valstīs slavenais karotājs Johans Lībeks, kuru pazina pēc iesaukas Aklais Valentīns. Viņš bijis vienacis un tukšo acs dobumu vienmēr sedzis ar garu matu šķipsnu. Aklais Valentīns ar savu drosmi un karavadoņa talantu piedalījies Kurzemes hercogistes cīņās ar tā laika spēcīgāko Baltijas jūras reģiona lielvalsti – Zviedriju. Savu ievērojamāko uzvaru Aklais Valentīns izcīnīja ap 1659. gada jūniju Bauskas apkaimē, netālu no Lietuvas robežas, kur viņa vadītie pulki ievilinājuši slazdos ap 1000 vīru lielu Zviedrijas armijas korpusu. Cīņa tika uzvarēta, un 1660. gada 9. jūlijā hercogs Jēkabs varēja atgriezties hercogistē pēc trīs gūstā pavadītiem gadiem.

Muzeju naktī pats Aklais Valentīns gan nebija satiekams, iespējams – «sakarā ar aizņemtību karā». Bet dzīves norises pilī varēja piedzīvot, vērojot vides ainas, kas veidotas pēc Rutku Tēva romāna sižetiem. Dažādos vēsturiskajos personāžos iejutās gan profesionāli skatuves mākslinieki, gan seno deju grupas «Galms» dalībnieki, Bauskas tautas teātra aktieri un citi brīvprātīgie.

Muzeju nakts programmas noslēgumā Mūsā iepretim pilij skatītāji varēja vērot performanci «Hercoga atgriešanās». Ļaudis pulcējās lāpu izgaismotā Mūsas krastā, kur, mūzikai skanot, gaidīja ierodamies plostu, kas atgādās hercogu pāri. Plostam tuvojoties pilij, hercogam tika veltīta laikmetam atbilstoša uguņošana no Mūsas kreisā krasta. Piestājot izkāpšanas vietā, plosta lāpas gan bija izdzisušas, taču ar hercogu un hercogieni nekas ļauns nebija atgadījies. Ar divu prasmīgu plostnieku rūpēm viņi laimīgi bija nokļuvuši līdz pilij.

Ar hercogu pāri un goda jātniekiem zirgos priekšgalā sagaidītāju pulks devās lāpu gājienā uz Bauskas Svētā gara baznīcu, lai godinātu varonīgo Aklo Valentīnu, kurš 1669. gadā tur pārapbedīts. Baznīcā sapulcējušos sagaidīja mācītājs Aivars Siliņš, kurš savā uzrunā pauda prieku un pateicību, ka vēstures lappusēs tiek atrasti un godā celti senāku laiku varonīgie senči.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Christy Walton

Meklējat aizdevumu konsolidācijas aizdevumu, nenodrošinātus aizdevumus, biznesa aizdevumus, hipotēku kredītus, automašīnu aizdevumus, studentu kredītus, personiskos aizdevumus, riska kapitālu utt.! Es esmu privāts aizdevējs, es sniedzu aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām ar zemu un saprātīgu procentu likmi 2%. Sūtīt uz e-pastu: christywalton355@gmail.com

pirms 6 mēnešiem, 2020.01.24 11:45

Foto un video

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju