FOTO: 1991. gada barikāžu 29. atcere Rīgā 1

Kopš 1997. gada 20. janvāris ir noteikts par barikāžu aizstāvju atceres dienu, bet vairākiem baušķeniekiem šis datums kļuvis par otru dzimšanas dienu.

Īstu kauju, aizstāvot Iekšlietu ministrijas ēku, piedzīvoja brīvprātīgie – Bauskas rajona astoņi policisti, tolaik miliči, – Jānis Jasevičs, Valērijs Markuns, Aļģis Simanavičus, Renārs Zaļais, Didzis Traumanis, Agris Kociņš, Māris Kļaviņš, Guntars Bergs. OMON uzbrukumā tika ievainoti Aļģis Simanavičus, Renārs Zaļais, Jānis Jasevičs, Valerijs Markuns. Katru gadu šajā datumā visi astoņi un viņu bijušais priekšnieks Aleksandrs Matvejevs dodas uz Rīgu, kur saplānoti pasākumi no agra rīta līdz vēlam vakaram un viņi ir īpašas uzmanības centrā. Tikai ar laiku viņu rindas diemžēl kļūst retākas, arī slimības nomoka. Nav starp viņiem vairs Jāņa Jaseviča un Guntara Berga...

Arī šoziem 20. janvāris bija aizņemts no rīta līdz vēlai naktij. Oficiālie pasākumi – plkst. 10 Doma laukumā svinīgi iededza piemiņas ugunskuru, plkst. 14 notika ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa un kritušo piemiņas vietām Bastejkalnā un pie bijušās Iekšlietu ministrijas, plkst. 15.30 ugunskura iekuršana pie Saeimas ēkas, bet vakarā plkst. 19 Rīgas Domā notika koncerts «Piesaukšana».

Baušķeniekiem bija arī citi pasākumi – došanās ar ziediem uz 2. Meža kapiem pie bojāgājušajiem 1991. gada barikāžu laikā, tad – Barikāžu muzejā – svinīgā pieņemšana pie jaunā iekšlietu ministra Sanda Ģirģena, noslēgumā Ievas Akurateres koncerts un tradicionālā zupas baudīšana. Aizkustinoša tikšanās ar citiem barikāžu laika cīņu biedriem un bojāgājušo tuviniekiem. Vēlāk – svinīga pieņemšana Rīgas domē, kur klātesošos uzrunāja un atmiņās dalījās Rīgas mērs Burovs, Barikāžu dalībnieku atbalsta fonda prezidents, 1991. gada barikāžu muzeja vadītājs – novadnieks Renārs Zaļais, kādreizējais iekšlietu ministrs Ziedonis Čevers, aktieris Mārtiņš Vilsons.

Pašā vakarā pēc koncerta Rīgas Domā – tikšanās šaurākā lokā Barikāžu muzejā, kur baušķenieki ar līdzgaitniekiem un tuviniekiem klusi atzīmēja savu otro dzimšanas dienu un dalījās atmiņās. Tieši plkst. 21.06, kad 1991. gada 20. janvārī sākās apšaude pie Bastejkalna, atskanēja zvans no ceturtā atlikušā barikāžu laika operatora Zigurda Vidiņa, ka viņš tieši tobrīd atrodas Bastejkalnā un filmē piemiņas akmeņus. Triju slaveno operatoru vairs nav – Andra Slapiņa, Gvido Zvaigznes un Jura Podnieka.

Zigurds Vidiņš, starp citu, gandrīz visu dienu bija kopā ar mums, jo viņam ir lieliska iecere – uz 1991. gada barikāžu 30. atceres gadadienu sagatavot filmu par mūsu baušķeniekiem – Iekšlietu ministrijas brīvprātīgajiem aizstāvjiem. Jau sācies darbs 30. jubilejas atzīmēšanas sagatavošanā – vismaz izveidota darba grupa valdības līmenī. Ieplānota pat uzbrukuma Iekšlietu ministrijai rekonstrukcija – atceraties, ka pirms dažiem gadiem rekonstrukcijas ģenerālmēģinājums notika Bauskā pie novada domes!

Dienas laikā izskanēja atgādinājums, ka Barikāžu muzejs ir privātmuzejs, kam pastāvīgi nepieciešams sponsoru atbalsts, ka laiks būtu valstij pārņemt muzeju.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Christy Walton

Meklējat aizdevumu konsolidācijas aizdevumu, nenodrošinātus aizdevumus, biznesa aizdevumus, hipotēku kredītus, automašīnu aizdevumus, studentu kredītus, personiskos aizdevumus, riska kapitālu utt.! Es esmu privāts aizdevējs, es sniedzu aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām ar zemu un saprātīgu procentu likmi 2%. Sūtīt uz e-pastu: christywalton355@gmail.com

pirms gada, 2020.01.24 10:56

Foto un video

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju