Ceturtdien donorus gaidīs Bauskā

Bauskas novada domes zālē ceturtdien, 21. jūnijā, no plkst. 10 līdz 14 Valsts asinsdonoru centra (VADC) izbraukuma brigāde gaidīs visu asinsgrupu donorus, portālu informēja VADC  pārstāvis Jānis Vecvagars.

«Aicināti ir visi, jo asins krājums mainās pa dienām, to ietekmē slimnīcu pieprasījums pēc konkrētu asinsgrupu asins komponentiem. Lūkojoties uz šī brīža datiem, īpaši tiek gaidīti  O-, O+, A- un AB+ asins grupu donori,» atklāja J. Vecvagars.

Šogad VADC uz Bausku devies divas reizes, asinis ziedojuši 97 cilvēki, no tiem septiņi – pirmo reizi.

Pagājušajā nedēļā VADC uzsāka informatīvu kampaņu «Mirklis Tev, dzīvība kādam citam», kuras laikā rosina aizdomāties, cik daudz aktivitāšu savā ikdienā varam aizstāt ar ko patiesi vērtīgu un neaizvietojamu, piemēram, dzīvības glābšanu. J. Vecvagars stāsta, ka kampaņas laikā VADC sadarbībā ar VAS «Latvijas Pasts» ikvienam interesentam piedāvā nosūtīt pastkarti draugam, tuviniekam vai kolēģim ar aicinājumu pievienoties donoru kustībai.

Līdz 30. jūnijam bezmaksas pastkarti var nosūtīt ikviens Latvijas iedzīvotājs, kurš vēlas donoru kustībā iesaistīt sev kādu tuvu cilvēku, draugu vai paziņu, vai arī vienkārši atgādināt par labu darbu, mudinot ziedot atkārtoti, ja persona jau kādreiz to darījusi. Pastkarti Latvijas teritorijā būs iespējams nosūtīt mājaslapā www.pastabalodis.lv.

Iesākto kampaņu VADC sola turpināt līdz augusta beigām, regulāri publicējot informatīvos materiālus, kā arī veicinot sabiedrības izpratni par asins ziedošanu.

Ik gadu, iestājoties vasaras sezonai, donoru aktivitāte sarūk, bet ārstniecības iestāžu pieprasījums pēc asins komponentiem mazāks nekļūst. Statistika liecina, ka pēdējo gadu laikā kopējai donoru aktivitātei ir tendence samazināties – sarucis gan donoru kopskaits, gan pirmreizējo donoru skaits.

Kas jāievēro, nododot asinis

• Gada laikā sievietes drīkst ziedot asinis četras, bet vīrieši – sešas reizes.

• Gan pirms, gan pēc asins nodošanas, lai atjaunotu to tilpumu, svarīgi uzņemt ne mazāk kā 1,5 l šķidruma dienā, jo aptuveni 90% asins plazmas veido ūdens.

• Iepriekšējā dienā nedrīkst lietot alkoholu, pat glāzi vīna ne, kā arī ēst pikantus, taukiem bagātus, treknus ēdienus.

• Turklāt svarīgi, lai donors, ierodoties nodot asinis, būtu labi atpūties un mierīgs. 3–4 stundas pirms asins ziedošanas jāietur viegla maltīte.

• Smēķētājiem vismaz 2–3 stundas pirms šīs procedūras jāatturas no dūma uzvilkšanas. Tad būs labāka pašsajūta tās laikā un kvalitatīvāki asins komponenti. Tabakas cienītājiem skābekļa līmenis asinīs samazinās par 15%, kas ietekmē organisma vielmaiņu un asins kvalitāti.

• Ierodoties ziedot asinis, jāņem līdzi pase vai ID karte, kā arī jābūt gataviem norādīt savu bankas konta numuru. Asins ziedotājiem Valsts asinsdonoru centrs pārskaitīs naudas kompensāciju pusdienām – 4,27 eiro, plazmas ziedotājiem – 17,07 eiro, bet trombocītu donoriem – 28,46 eiro. Turklāt, gada laikā ziedojot asinis trīs reizes un vairāk, tiek izsniegta donora privilēģiju karte, kas dod iespēju saņemt dažādas atlaides.

• LR Darba likuma 74. pants paredz, ka donoram pēc asins nodošanas, uzrādot Valsts asinsdonoru centra izsniegtu izziņu, pienākas apmaksāta atpūtas diena. Ja darba devējs to nepiešķir, var vērsties Valsts darba inspekcijā, zvanot uz tālruņa numuriem: 67186522, 67186523.

Izsmeļošāku informāciju par asins ziedošanu var uzzināt, zvanot pa bezmaksas informatīvo tālruni 8000 0003 un mājas lapā www.donors.lv.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju