Valdība atbalsta pedagogu minimālā atalgojuma palielināšanu no 710 līdz 750 eiro, bet naudu piešķir tikai šim gadam 4

Valdība otrdien pieņēma grozījumus "Pedagogu darba samaksas noteikumos", paredzot no 1.septembra palielināt pedagogu minimālo atalgojumu par likmi no 710 līdz 750 eiro, tomēr līdzekļus algu palielināšanai piešķīra tikai šā gada budžetā.
Lai nodrošinātu finansējumu pedagogu minimālās algas likmes paaugstināšanai, valdība atbalstīja priekšlikumu 2019.gadā finansējumu 713 824 eiro apmērā nodrošināt no budžeta resora "Mērķdotācijas pašvaldībām", bet 6 944 658 eiro - no budžeta resora "Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums".

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) norādījusi, ka algu celšanai nepieciešami 7,66 miljoni eiro šogad un 22,97 miljoni eiro 2020.gadā, norādījusi Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) paziņoja, ka neesot likumīga pamata patlaban 2020.gada budžetā pedagogu darba samaksas palielināšanai paredzēt papildus 20 miljonus eiro, jo diskusijas par nākamā gada budžetu sāksies tikai šā gada augustā.

"Ja ir politiskā griba atbalstīt šo priekšlikumu, tad to var izdarīt divos veidos. Pirmkārt, 2020.gada budžetā samazināt līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem paredzēto summu, kas radīs negatīvu fiskālu efektu. Otrkārt, valdība var pieņemt lēmumu par septiņu miljonu eiro novirzīšanu pedagogu darba samaksai šogad, bet Ministru kabinets apņemas divu nedēļu laikā rezervēs meklēt līdzekļus pedagogu darba samaksas pieaugumam 2020.gadā," pauda Reirs.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga aicināja Ministru kabineta rīkojuma projektā tomēr saglabāt minēto atrunu par pedagogu darba samaksas pieaugumu arī 2020.gadā.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) tomēr uzsvēra, ka valdība šodien var lemt tikai par pedagogu darba samaksas pieaugumu no šā gada 1.septembra, bet par turpmāko atalgojuma pieaugumu notiks diskusijas 2020.gada budžeta kontekstā. Vienlaikus premjers atzina, ka pedagogu atalgojuma pieaugumam jāiet roku rokā veiktajām reformām izglītības nozarē.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) kritizēja pieeju, kad valdība izlases kārtā lemj par finansējuma piešķiršanu tai nozarei, kas "runā visskaļāk". Ministra ieskatā, lemjot par finansējuma palielināšanu, visām nozarēm ir jābūt vienlīdzīgiem noteikumiem.

Kā ziņots, IZM jau iepriekš prasīja piešķirt papildu finansējumu pedagogu algām no valsts budžeta līdzekļiem, kas rezervēti valsts nozīmes reformu īstenošanai. Tomēr izglītības nozares reformu trūkuma dēļ Jāņa Reira (V) vadītā Finanšu ministrija (FM) nesaskaņoja IZM iesniegtos grozījumus par pedagogu minimālās algas celšanu.

Pirmdien Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) žurnālistiem pēc koalīcijas partiju sadarbības padomes sēdes paziņoja, ka izglītības nozarē pieteiktās reformas esot vērtējamas kā "iekustinātas", līdz ar to koalīcija ir apņēmusies pieņemt lēmumu par pedagogu algu celšanai nepieciešamo līdzekļu piešķiršanu.

Koalīcijas partijas esot konstatējušas, ka "reformas, kuras izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP) bija iecerējusi, ir iekustinātas". "Protams, trīs četros mēnešos nevar visas reformas īstenot, bet ir ļoti skaidra virzība uz to, ko Šuplinska redz. Galvenais mērķis ir celt izglītības kvalitāti, lai Latvijā neviens jaunietis, kas izgājis izglītības sistēmu, nebūtu atstāts novārtā, varētu atrast savu vietu darba tirgū, stāties augstskolā, turpināt savu izglītību," pauda premjers.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) iepriekš brīdināja, ja jūnijā netiks grozīti pedagogu darba samaksas noteikumi, notiks pedagogu beztermiņa streiks. Pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga aģentūrai LETA teica, ka arodbiedrība atcels solīto streiku, valdībai atbalstot IZM piedāvājumu palielināt pedagogu minimālo atalgojumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

...

Lieciet tos pedagogus vienreiz mierā. Kauns un negods regulāri publiskot tos kapeiku pielikumus. Valdībai ķīselis galvā. Skolā sen strādā tikai patrioti i...., tie,kuriem otras pusītes strādā ārzemēs vai bērni palīdz. Pielieciet tūkstoti un tad ķengājiet pa visām presēm. Skolotāji nav vainīgi,ka kāds kaut ko grib bet nevar reorganizēt. Jau riebjas šī ķēmošanās. Lizdas un citi kantori jāpapurina. Naudas vērtība mainās. Tagad gaidīs 2020gadu ,lai tiktu pie 900 eiro))))))))))))))))))))) ņirgāšanās augstākā pakāpē. Vismaz ir par ko runāt,rakstīt. Kārtējo reizi pedagogu prestižu noniecinot. Apsveicu! Aicinu izpētīt kantoros strādājošo vidējo vecumu,reorganizāciju iespējām,algām,inovācijām izglītībā- kā turpina paaugstnāt savu profesionālo darbu??? Pie reizes arī deputātiem..

pirms 7 mēnešiem, 2019.06.18 19:37

lai liek mierā? Paši visu laiku par sevi atgadina, cik sūti un grūti viņiem ir un kādus grašus saņem. Lai tik sāk laicīgi uz jauno budžetu pieteikt streikus un atkal sākt bļaustīties:) :) :)

pirms 7 mēnešiem, 2019.06.18 21:18

Arī

Pedagogu prestižu neviens nenoniecina.Naudas vērtība mainās mums visiem,ne tikai pedagogu ģimenēm.Skolotājiem vajadzētu piketēt nevis par algu celšanu,bet par šīm neveiktajām reorganizācijām izglītības sistēmā.Neviena cilvēka-ne pedagoga,ne kādas citas profesijas darba kvalitāte nav paaugstinājusies tikai tāpēc,ka paceļ algu.

pirms 7 mēnešiem, 2019.06.19 06:37

Tante

Liek manīt un liks,jo savu darbu novērtē. Tie,kuri klusē -lai klusē! Paši vainīgi! Laikam tik prot anonīmi komenrus rakstīt un viss.

pirms 7 mēnešiem, 2019.06.19 12:43

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju