FOTO: «Enkura» atlases posmā uzvar Bauskas ģimnāzisti 4

Bauskā pirmo reizi aizvadīts Latvijas Jūras administrācijas konkursa «Enkurs», kurš veltīts jūrniecības tēmai, atlases posms. Savās mājās pārliecinoši labākie bija Bauskas Valsts ģimnāzijas audzēkņi.

Konkursā, kas notika 16. februārī Bauskā, piedalījās sešas vienības, kuras veica sešus pārbaudījumus. Fiziski svarīgi bija trīs – sviedlīnes mešana, virves vilkšana un peldēšana hidrotērpos Bauskas baseinā. Trīs pārbaudījumi bija intelektuāli – ģeogrāfijas zināšanas, sazināšanās prasmes ar signālkarogiem un virtuāla kuģu vadība.

Virtuālajā kuģu vadības komandcentrā, kas šoreiz bija izvietojies Bauskas Valsts ģimnāzijas sporta zālē, jaunieši darbojās ar Novikontas jūras koledžas iekārtām. «Šādas iekārtas izmantojam studentu un profesionālu jūrnieku apmācībai. Šeit ir tikai neliela daļa. Šādā veidā apgūst elektroniskās kartes, darbību ar radiolokatoru, kuģu pietauvošanu, attauvošanu un daudz ko citu. Reizē mēs parādām jauniešiem, ka savā izglītības iestādē mācām tā, lai jūrnieku prasmes studenti iegūtu vienkārši un praktiski,» pauž Jānis Sticenko, koledžas Navigācijas departamenta vadītājs.

Koledža konkursa rīkošanā piedalās jau no pirmā gada. «Šādā veidā dodam jauniešiem iespēju iepazīties ar jūrnieka profesiju, izglītības iespējām un saprast, ko jūrnieki dara. Sākumā atdeve no konkursa bija neliela, bet pašlaik jau katru gadu ierodas apmēram desmit līdz 15 konkursa dalībnieki. Nākotnē sagaidām vēl vairāk. Pašlaik konkursā iesaistās ap 30 skolas, bet nākotnē ceram iesaistīt vismaz simts,» stāsta J. Sticenko.

Divas disciplīnas tiesāja kuģu kontroles inspektori. Sviedlīnes disciplīnā tas bija Valters Veits: «Vēlamies popularizēt jūras tematiku. Tas ir svarīgi – paši esam bijušie jūrnieki, gribam, lai būtu pēctecība.» Viņš pastāstīja, ka kuģu inspektora darbs ir tas pats, kas pārbaudīt automašīnas, tikai šajā gadījumā jūras peldlīdzekļus. Apskata gan vietējo floti, gan ārzemju kuģus, no mazām laivām līdz lielajiem pasažieru prāmjiem.

Otrs bija bijušais baušķenieks Jānis Dobris, kurš pārbaudīja ģeogrāfijas zināšanas. Viņu savulaik jūrniecībā iesaistījis Bauskas Valsts ģimnāzijas direktora dēls Raivis Žabovs, kurš pats izvēlējies jūrnieka profesiju. «Savulaik 12. klasē arī pats paguvu piedalīties šajā turnīrā, bet tagad palīdzu tiesāt. Ir gandarījums, kad redzi, ka jaunieši cenšas, nevis vienkārši tāpat vien piedalās. Gan viņiem interesanti, gan arī mums prieks atbraukt,» stāsta J. Dobris.

Baušķeniekiem gāja diezgan raibi. Intelektuālajās disciplīnās bija skarba konkurence ar Ķengaraga vidusskolu. Interesants pārbaudījums bija baseinā – tur baušķeniekiem palīdzēja uzvarēt ne tikai fiziskās spējas, bet arī prasme izplānot pareizu darbības secību. Rezultātā baušķeniekiem savās mājās pārliecinoša uzvara. «Kā komanda startējām perfekti, ja neskaita virves vilkšanu, kur ceturtā vieta. Tur vēl vajag piestrādāt,» saka komandas kapteinis Ralfs Piņķis.

Bauskas Valsts ģimnāzijas direktors un vienības treneris Raimonds Žabovs ir pārliecināts, ka arī tālāk būs labi: «Apmēram zinām, kas būs finālā, mums ir tādi dalībnieki, kas startē jau trešo gadu. Panākumu pamatā ir daudz darba. Svarīgāks pat ir intelektuālais ieguldījums, nevis fiziskais.»

Latvijas Jūras administrācijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sarma Kočāne informēja, ka kritērijs iekļūšanai pusfinālā šoreiz bija nevis iegūtās vietas, bet gan savākto punktu skaits, šoreiz minimālo punktu skaitu guva visas vienības. Tāpēc visas sešas komandas ir aicinātas uz pusfinālu, kur varēs izmantot jau atlases kārtā gūto pieredzi.

Uzziņai:
Bauskas Valsts ģimnāzijas dalībnieki konkursā «Enkurs»: Ralfs Piņķis, Artūrs Alksnis, Adrians Danoss, Emīls Karlshofs, Aivis Aleksejevs, Renārs Maikūns, Sandijs Teihmanis, Aleksis Jočs, Viktors Priščenko, Krists Burkovskis.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

vēl

lielāku vērību nāktos pievērst virtuālai airu laivu vadīšanai - mūsu Jūras Kara flotē pārsvarā ir airu piedziņas bruņu laivas

pirms 7 mēnešiem, 2019.02.18 17:22

Admirālis jātnieks

Ahoj !

pirms 7 mēnešiem, 2019.02.18 19:17

parādnieks

Vai, kur gudri, kur gudri, tu tik esi čalis!!!

pirms 7 mēnešiem, 2019.02.19 00:20

un

Pats saprati, ko uzrakstīji, vai galvenais ir kaut ko iebakstīt ne pa tēmu?

pirms 7 mēnešiem, 2019.02.18 18:36

Foto un video

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju